neděle 22. února 2009

Reakce na zprávy 2

Minule jsme se zabývali psychologickou reakcí na lednovou zprávu o zaměstnanosti. Cena nejprve vystřelila nahoru, protože na první dojem šlo o pozitivní překvapení, poté došlo k přehodnocení a po zjištění, že je to opravdu špatné pak cena klesala bez sebemenšího pokusu o změnu směru.

Nyní se podíváme na únorovou zprávu o zaměstnanosti. Pro pořádek si připomeneme, jak to vypadalo v lednu 2009.

NFP -524 tisíc, odhad -520k, revize NFP -584k (-533k), NFP_ADP -688k

A jak to dopadlo v únoru.

NFP -598 tisíc, odhad -530K revize NFP -577k (-524k), NFP_ADP -522k

Na první pohled je vidět, že data jsou mnohem horší než před měsícem. Vzhledem k odhadu se jedná o mimořádně negativní překvapení. Moment, je to překvapení, nebo není? Celý měsíc se ekonomické zpravodajství zabývalo lednovým NFP, negativní hodnocení stíhalo negativní hodnocení, v ekonomickém zpravodajství vystupovali odborníci nejrůznějšího druhu s jediným tématem, únorová data budou katastrofální. Tak jaké překvapení? Všichni čekali, že data budou hrozná.

Negativní překvapení se tedy nekonalo, data dopadla podle očekávání trhu, takže se ke slovu dostalo pozitivní očekávání vyvolané nadějemi, že vystoupení ministra financí Gartnera oznámené na úterý ukáže, jakým způsobem bude americká vláda řešit ekonomickou krizi. Trhy proto přešly mnohem horší data než v lednu nezájmem, úvodní pokles ceny vyvolaný hrstkou negativně překvapených byl okamžitě zlikvidován (bod 1), takže po otevření NYSE trh okamžitě začal růst a pozitivní očekávání vyhnalo cenu vzhůru.


kliknutím lze zvětšit


Bod 1) Této překvapivé reakci trhu, když se cena vydá opačným směrem, než by odpovídalo datům, se říká „Buyl the rumor, sell the fact“.
Bod 2) Vybírání zisků a uzavírání běžících obchodů před otevřením NYSE.
Bod 3) Okamžitě po otevření cena letí vzhůru a nepřestává po celý den.
Bod 4) Vybírání zisků před koncem týdne
Bod 5) Optimistické nákupy do dalšího týdne
Bod 6) Bezpečnostní ukončování obchodů před víkendem.

Jen pro připomenutí, jak to vypadalo minulý měsíc.

kliknutím lze zvětšit

Závěr
Uvedené příklady ukazují, že reakce trhu na stejný druh dat může být naprosto odlišná. Lednová reakce způsobila dramatický pád ceny, únorová reakce, při podstatně horších datech způsobila stejně dramatický růst. Hlavní rozdíl je v překvapivosti informace. Zatímco lednová data způsobila negativní překvapení, v případě únorových dat o žádné překvapení již nešlo, trh špatné zprávy očekával. Na rozhodování o dalším cenovém vývoji, proto psychologicky působily zcela odlišné vlivy.


Slovníček:
NFP - Non Farm Payroll - Počet nově vytvořených pracovních míst
NFP_ADP - Počet nově vytvořených pracovních míst odhadovaný firmou ADP dva dny předem
revize - úprava minulých dat podle posledních údajů
Buyl the rumor, sell the fact - Nakupuj fámy, prodávej fakta. Chování které se vyznačuje tím, že po publikování zprávy začíná výprodej vyvolaný touto zprávou.
NYSE - New York Stock Exchange - Akciová Burza v New Yorku
EST - Eastern Time - časové pásmo východního pobřeží USA
k - kilo - jednotka označující tisíce